חיזוק מערכת החיסון שלנו הינה חשובה ביותר, היא מורכבת מאוסף מורכב של תאים, תהליכים וכימיקלים שמגן כל הזמן על הגוף שלך מפני פתוגנים פולשים, כולל וירוסים, רעלים וחיידקים.

שמירה על בריאות מערכת החיסון שלך כל השנה היא המפתח למניעת זיהומים ומחלות.

בחירה באורח חיים בריא על ידי צריכת מזון מזין, שינה מספקת ופעילות גופנית הן הדרכים החשובות ביותר לחיזוק המערכת החיסונית שלך.

בנוסף, מחקרים הראו כי תוספת של ויטמינים, מינרלים, צמחי מרפא וחומרים אחרים יכולים לעזור לשפר את התגובה החיסונית ולהגן על פוטנציאל מפני מחלות.

עם זאת, שים לב שתוספי מזון מסוימים יכולים ליצור אינטראקציה עם תרופות מרשם או ללא מרשם שאתה לוקח. חלקם עשויים שלא להתאים לאנשים עם מצבים בריאותיים מסוימים. הקפד לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שמתחילים כל תוספים.

להלן 15 תוספי מזון הידועים בפוטנציאל לחיזוק החיסון שלהם

1. ויטמין D

ויטמין D הוא רכיב תזונתי מסיס בשומן החיוני לבריאות ולתפקוד המערכת החיסונית שלך.

ויטמין D משפר את ההשפעות הלוחמות בפתוגנים של מונוציטים ומקרופאגים – תאי דם לבנים שהם חלקים חשובים בהגנה החיסונית שלך – ומפחית דלקת, מה שעוזר לקדם תגובה חיסונית

לאנשים רבים יש מחסור בויטמין חשוב זה, מה שעלול להשפיע לרעה על תפקוד מערכת החיסון. למעשה, רמות נמוכות של ויטמין D קשורות לסיכון מוגבר לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות, כולל שפעת ואסטמה אלרגית

2. אבץ

אבץ הוא מינרל שבדרך כלל מוסיפים לתוספי תזונה ומוצרי בריאות אחרים כמו לכסניות שנועדו לחזק את המערכת החיסונית שלך. הסיבה לכך היא שאבץ חיוני לתפקוד מערכת החיסון.

אבץ נחוץ להתפתחות ותקשורת של תאי מערכת החיסון והוא ממלא תפקיד חשוב בתגובה דלקתית. אבץ גם מגן באופן ספציפי על מחסומי רקמות בגוף ומסייע במניעת כניסת פתוגנים זרים

מחסור ברכיב תזונתי זה משפיע באופן משמעותי על יכולת המערכת החיסונית שלך לתפקד כראוי, וכתוצאה מכך סיכון מוגבר לזיהום ומחלות, כולל דלקת ריאות.

3. ויטמין C

ויטמין C הוא אולי התוסף הפופולרי ביותר שנלקח כדי להגן מפני זיהום בשל תפקידו החשוב בבריאות החיסונית.

ויטמין זה תומך בתפקודם של תאי חיסון שונים ומשפר את יכולתם להגן מפני זיהום. זה הכרחי גם למוות תאי, שעוזר לשמור על בריאות המערכת החיסונית שלך על ידי פינוי תאים ישנים והחלפתם בחדשים

ויטמין C מתפקד גם כנוגד חמצון רב עוצמה, המגן מפני נזק הנגרם כתוצאה מלחץ חמצוני, המתרחש עם הצטברות של מולקולות תגובתיות הידועות בשם רדיקלים חופשיים.

לחץ חמצוני יכול להשפיע לרעה על בריאות החיסון והוא קשור למחלות רבות.

4. סמבוק

סמבוק שחור (Sambucus nigra), המשמש זמן רב לטיפול בזיהומים, נחקר על השפעותיו על בריאות החיסון.

במחקרי מבחנה, תמצית סמבוק מדגימה פוטנציאל אנטיבקטריאלי ואנטי-ויראלי חזק נגד פתוגנים חיידקיים האחראים לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות ולזנים של נגיף השפעת

יתרה מכך, זה הוכח כמשפר את תגובת המערכת החיסונית ועשוי לעזור לקצר את משך וחומרת הצטננות וכן להפחית תסמינים הקשורים לזיהומים ויראליים.

5. פטריות מרפא

פטריות מרפא שימשו מאז ימי קדם למניעה וטיפול בזיהומים ומחלות. סוגים רבים של פטריות מרפא נחקרו על הפוטנציאל לחיזוק החיסון שלהן.

למעלה מ-270 מינים מוכרים של פטריות מרפא ידועים כבעלי תכונות משפרות את מערכת החיסון

קורדיספס, רעמת אריה, מאיטאקי, שיטאקי, ריישי וזנב הודו הם כל הסוגים שהוכחו כטובים לבריאות החיסונית

מחקרים מסוימים מראים כי תוספת עם סוגים ספציפיים של פטריות מרפא עשויה לשפר את בריאות החיסון במספר דרכים וכן להפחית תסמינים של מצבים מסוימים, כולל אסטמה וזיהומי ריאות.

תוספי מזון אחרים עם פוטנציאל לחיזוק מערכת החיסון

מלבד הפריטים המפורטים לעיל, תוספי מזון רבים עשויים לסייע בשיפור התגובה החיסונית:

6. אסטרגלוס.

אסטרגלוס הוא עשב נפוץ ברפואה סינית מסורתית (TCM). מחקר בבעלי חיים מצביע על כך שהתמצית שלו עשויה לשפר משמעותית את התגובות הקשורות למערכת החיסון

7. סֵלֶנִיוּם.

סלניום הוא מינרל החיוני לבריאות החיסון. מחקר בבעלי חיים מוכיח שתוספי סלניום עשויים לשפר את ההגנה האנטי-ויראלית מפני זני שפעת, כולל H1N1

8. שום.

לשום יש תכונות אנטי דלקתיות ואנטי ויראליות חזקות. הוכח שהוא משפר את בריאות החיסון על ידי גירוי תאי דם לבנים מגנים כמו תאי NK ומקרופאגים. עם זאת, המחקר האנושי מוגבל.

9.אנדרוגרפיס.

עשב זה מכיל אנדרוגרפוליד, תרכובת טרפנואידית שנמצאה כבעלת השפעות אנטי-ויראליות נגד וירוסים הגורמים למחלות נשימה, כולל enterovirus D68 ושפעת A.

10. שׁוּשׁ קירח.

שוש קירח מכיל חומרים רבים, כולל glycyrrhizin, שעשויים לסייע בהגנה מפני זיהומים ויראליים. על פי מחקר במבחנה, glycyrrhizin מציג פעילות אנטי-ויראלית נגד וירוס קורונה חריף הקשור לתסמונת נשימה (SARS-CoV).

Pelargonium sidoides .11 פלרגוניום 

כמה מחקרים אנושיים תומכים בשימוש בתמצית של צמח זה כדי להקל על תסמינים של זיהומים נגיפיים בדרכי הנשימה, כולל הצטננות וברונכיטיס. ובכל זאת, התוצאות מעורבות, ויש צורך במחקר נוסף.

12. ויטמינים מקבוצת B.

ויטמיני B, כולל B12 ו-B6, חשובים לתגובה חיסונית בריאה. עם זאת, למבוגרים רבים יש מחסור בהם, מה שעלול להשפיע לרעה על בריאות החיסון.

13. כורכומין.

כורכומין הוא התרכובת הפעילה העיקרית בכורכום. יש לו תכונות אנטי דלקתיות חזקות, ומחקרים בבעלי חיים מצביעים על כך שהוא עשוי לסייע בשיפור התפקוד החיסוני.

14.אכינצאה.

אכינצאה היא סוג של צמחים ממשפחת החינניות. מינים מסוימים הוכחו כמשפרים את בריאות החיסון ועשויים להיות להם השפעות אנטי-ויראליות נגד מספר וירוסים נשימתיים, כולל וירוס סינציטי נשימתי ורינוווירוס.

15.פרופוליס.

פרופוליס הוא חומר דמוי שרף שדבורי הדבש מייצרות לשימוש כחומר איטום בכוורות. למרות שיש לו השפעות מרשימות לשיפור מערכת החיסון ועשויות להיות לו גם תכונות אנטי-ויראליות, יש צורך במחקר אנושי נוסף.

 

על פי תוצאות ממחקר מדעי, התוספים המפורטים לעיל עשויים לעזור בתכונות לחיזוק מערכת החיסון. עם זאת, זכור שרבים מההשפעות הפוטנציאליות הללו שיש לתוספים אלה על בריאות החיסון לא נבדקו ביסודיות בבני אדם, מה שמדגיש את הצורך במחקרים עתידיים.